ZDROWA PRACA

W zdrowej pracy, zdrowy duch
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) umieszcza siedzący tryb życia na czwartym miejscu listy przyczyn śmierci, których można było uniknąć. Szacuje się, że brak aktywności fizycznej odpowiada za ok. 3,2 mln zgonów rocznie. W krajach wysoko rozwiniętych 70% osób czynnych zawodowo pracuje w pozycji siedzącej. Łącznie na krześle spędzamy 10 lat.

Zamglenie umysłu
Kiedy długo siedzimy, wszystkie procesy w naszym ciele zwalniają, nie tylko metabolizm, ale również funkcje mózgu. Stajemy się bardziej otępiali i nasze reakcje słabną.

Bóle szyi
Zwykle siedząc przy biurku, przechylamy szyję oraz obręcz barkową do przodu w kierunku klawiatury bądź przechylamy szyję w bok (tak się dzieje często podczas rozmowy telefonicznej). Wymuszona pozycja mięśni szyi może prowadzić do stałego zaburzenia kręgów szyjnych.

Zapadnięta klatka piersiowa i sztywne barki
Podczas długotrwałego siedzenia mięśnie obręczy barkowej i całego grzbietu są nadmiernie rozciągnięte, zwłaszcza mięsień czworoboczny (tak zwany kapturowy, który łączy szyję i barki) może być bardzo bolesny.

Choroby serca
Podczas długotrwałego przebywania w siedzącej pozycji mięśnie spalają mniej kalorii, krew przepływa wolniej, pozwalając na to, aby komórki tłuszczowe coraz bardziej zapychały drogę do serca. Długotrwałe siedzenie jest bezpośrednio związane z wysokim ciśnieniem krwi i podwyższonym cholesterolem. Osoby prowadzące siedzący tryb życia są dwa razy bardziej narażone na ryzyko chorób układu krążenia niż osoby, które zażywają więcej ruchu.

Przepona
To główny mięsień wdechowy. Jej praca w pozycji siedzącej jest mocno zaburzona. Pozycja ta ogranicza wypychanie brzucha poprzez zgięte nogi w biodrach. Zakres ruchu przepony skracają również zgarbione plecy. Problemy z sercem również mogą wynikać z ograniczonym ruchem przepony, to dlatego że serce leży na przeponie i łączy się z nią specjalnym więzadłem. Dysfunkcja przepony może więc upośledzać pracę tego narządu. Dodatkowo, przewlekły stres i zła pozycja ciała zwiększają napięcie przepony, które przenosi się na worek osierdziowy i na sam mięsień sercowy.

Cukrzyca typu 2
Trzustka produkuje insulinę, czyli hormon, który dostarcza glukozę do komórek ciała, dając im energię. Ale komórki w bezczynnych mięśniach nie reagują aktywnie na insulinę, więc trzustka produkuje jej więcej i więcej. Taka sytuacja może prowadzić do rozwoju cukrzycy i innych chorób diabetologicznych. Badania przeprowadzone 2011 roku wskazują spadek reakcji insulinowej już po jednym dniu wydłużonego siedzenia.

Ból odcinka lędźwiowego
Osoby prowadzące siedzący tryb pracy i życia są narażone na większe ryzyko przepuklin dyskowych, przede wszystkim w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Mięsień biodrowo-udowy przebiega wzdłuż jamy brzusznej, przyczepiając się u góry do kręgów lędźwiowych, u dołu do kości udowej. Podczas skurczu tego mięśnia odcinek lędźwiowy kręgosłupa ulega przodopochyleniu. Ciężar ciała spoczywa wyłącznie na guzach kulszowych (obciążając nadmiernie odcinek lędźwiowy), zamiast być dystrybuowany równomiernie wzdłuż łuku kręgosłupa.

Sztywne biodra
Elastyczne mięśnie obręczy biodrowej pozwalają na utrzymanie równowagi oraz prostego kręgosłupa. Osoby stale siedzące tak rzadko wykonują ruch prostowania biodra, że ich mięśnie stają się przykurczone i spięte. Mają ograniczoną ruchomość, co w rezultacie prowadzi do zmniejszonego wykroku i problemów z prawidłowym chodzeniem.

Bolące kolana
Zapalenie stawu rzepkowo-udowego (kolano kinomana) jest to stan zapalny tej części kolana, która znajduje się pomiędzy rzepką a przednią częścią powierzchni stawowej kości udowej. Najczęstszymi przyczynami zapalenia stawu rzepkowo-udowego są nierównomierna praca kolan i przykurczone mięśnie. Problem ten w głównej mierze dotyczy osób prowadzących siedzący tryb życia, których kolana są bardzo często ugięte. Na rozwój schorzenia narażone są także kobiety, które chodzą w butach na wysokich obcasach. Chodzenie w szpilkach sprawia, że kolana nie są do końca wyprostowane, co powoduje permanentne obciążanie stawu rzepkowo-udowego.

Problemy z kończynami dolnymi
Naukowcy częściowo przypisują coraz częściej pojawiające się przypadki osteoporozy do braku aktywności fizycznej.

Żylaki
Podczas długotrwałego przebywania w pozycji siedzącej krew ma utrudnioną drogę do serca, nie pracują mięśnie nóg, wzrasta więc ryzyko zastoju krwi w żyłach, co sprzyja powstawaniu żylaków.

Zespół cieśni nadgarstka
Jeszcze 50 lat temu było to bardzo rzadkie schorzenie. Dziś choroba ta stanowi w niektórych krajach przyczynę nawet 8% wszystkich zwolnień lekarskich pracowników biur. Praca przy komputerze wiąże się z długotrwałym napięciem ścięgien utrzymujących nadgarstek nad klawiaturą oraz nieprzerwanymi drobnymi ruchami palców regularnie drażniącymi ściany kanału nadgarstka na wzór smyczka skrzypiec. To z czasem prowadzi do obrzęku, przerostu i pogrubienia elementów oraz zawartości kanału nadgarstka, zwiększając w nim ciśnienie i tym samym rozpoczynając chorobę.